2022 Appointments

Bishop Robert Schnase and the NM Appointive Cabinet wish to announce the following appointment changes effective July 1, 2021 unless specified otherwise.

District: El Paso
Clergy and status: Lourdes Calderon (FE)
Appointed To: Medical Leave of Absence
Appointed From: Bond Memorial UMC
Announce Date: March 16, 2022
Effective Date: April 1, 2022

District: El Paso
Clergy and status: Darrell Coats (OR)
Appointed To: FUMC-Odessa
Appointed From: Interim FUMC-Odessa
Former Appointee: Jay Armstrong
Announce Date: Sunday, May 1, 2022
Effective Date: July 1, 2022

District: ABQ
Clergy and status: Lisa Blaylock (OE)
Appointed To: Covenant UMC, ABQ/Wesley UNM
Appointed From: University UMC, Austin (Rio Texas Conf.)
Former Appointee: Vernon Baker
Announce Date: Sunday, April 24, 2022
Effective Date: July 1, 2022

District: El Paso
Clergy and status: Steve McElroy (RE)
Appointed To: St. Paul’s UMC (Interim)
Appointed From: Retired
Former Appointee: Bobby Wilson
Announce Date: Sunday, April 24, 2022
Effective Date: July 1, 2022

District: El Paso
Clergy and status: Jim Goodwin (OR)
Appointed To: Fort Davis UMC and Balmorhea UMC
Appointed From: Pecos and Balmorhea
Former Appointee: Bryan Wardroup
Announce Date: Sunday, April 24, 2022
Effective Date: July 1, 2022

District: Clovis
Clergy and status: Kim Stinson PL
Appointed To: FUMC-Tatum
Appointed From: Highland-Odessa
Former Appointee: Beth Anthony
Announce Date: Sunday, April 10, 2022
Effective Date: July 1, 2022

District: El Paso
Clergy and status: Jacqui Lax LM
Appointed to: Bond Memorial UMC
Appointed From: Anthony UMC
Former Appointee: Lourdes Calderon
Announcement Date: April 10, 2022
Effective Date: July 1, 2022

District: Albuquerque
Clergy and status: Jay Armstrong (FE)
Appointed To: FUMC-ABQ
Appointed From: Leave of Absence
Former Appointee: Jon Moore
Announce Date: Sunday, April 3, 2022
Effective Date: July 1, 2022

District: Clovis
Clergy and status: Daniel Armstrong (FE)
Appointed To: Epworth UMC-Carlsbad
Appointed From: Peralta Memorial UMC
Former Appointee: Manish Shirlay
Announce Date: April 3, 2022
Effective Date: May 1, 2022

District: El Paso
Clergy and status: Adrianne Coleman (FE)
Appointed To: Highland UMC and Mackey Chapel UMC-Odessa, TX
Appointed From: Gallup UMC
Former Appointee: Kim Stinson (Highland UMC) Karin Carlson (Mackey Chapel)
Announce Date: April 3, 2022
Effective Date: July 1, 2022

District: Big Spring
Clergy: Bryan Wardroup (FL)
Appointed To: Post UMC-Post, Texas
Appointed From: Fort Davis
Former Appointee: Koreen Guillermo
Announce Date: 4/3/2022
Effective Date: 7/1/2022

District: Albuquerque
Clergy and status: Jared Secret (FL)
Appointed To: Paradise Hills UMC
Appointed From: FUMC-Silver City
Former Appointee: Jeanie Williams
Announce Date: March 27, 2022
Effective Date: July 1, 2022

District: Albuquerque
Clergy and status: Vernon Baker (FL)
Appointed To: St. Paul’s UMC-Albuquerque
Appointed From: Covenant UMC-Albuquerque
Former Appointee: Jim Hawk (Interim)
Announce Date: March 27, 2022
Effective Date: July 1, 2022

District: El Paso
Clergy and status: Koreen Guillermo (FE)
Appointed To: FUMC-Deming
Appointed From: FUMC-Post, TX
Former Appointee: Brad Reeves
Announce Date: March 20, 2022
Effective Date: July 1, 2022

District: Albuquerque
Clergy and status: Manish Shirlay (FE)
Appointed To: Peralta Memorial UMC
Appointed From: Epworth UMC-Carlsbad
Former Appointee: Daniel Armstrong
Announce Date: March 20, 2022
Effective Date: May 1, 2022

District: Albuquerque
Clergy and status: Rodney Aist (FE)
Appointed To: St. George’s College, Jerusalem
Appointed From: Leave of Absence
Former Appointee: N/A
Effective Date: May 1, 2022

District: El Paso
Clergy and status: Jay Armstrong (FE)
Appointed To: Leave of Absence
Appointed From: FUMC-Odessa
Effective Date: November 1, 2021

District: Albuquerque
Clergy and status: Jonathan Moore (FE)
Appointed To: Leave of Absence
Appointed From: FUMC-ABQ
Announce Date: February 20, 2022
Effective Date: May 1, 2022

District: Albuquerque
Clergy and status: Doug Chapman (FE)
Appointed To: Retirement
Appointed From: St. Paul’s UMC-ABQ
Effective Date: December 1, 2021

District: El Paso
Clergy and status: Brad Reeves (FE)
Appointed To: Retirement
Appointed From: FUMC-Deming
Effective Date: January 1, 2022

District: Clovis
Clergy and status: Laird Cross (FE)
Appointed To: Retirement
Appointed From: FUMC-Roswell
Effective Date: January 1, 2022

District: Albuquerque
Clergy and status: Jeanie Williams (FE)
Appointed To: Retirement
Appointed From: Paradise Hills UMC
Announce Date: February 20, 2022
Effective Date: July 1, 2022

District: Clovis
Clergy and status: Elizabeth Anderson Anthony (PL)
Appointed To: Retirement
Appointed From: FUMC-Tatum
Effective Date: July 1, 2022

District: Abilene
Clergy: Bobby Wilson (FE)
Appointed To: St. Paul-Abilene
Appointed From: St. Paul-El Paso
Former Appointee: Steve Patterson
Announce Date: 3/13/2022
Effective Date: July 1, 2022